Ogólnopolskie święto nauki i myśli technicznej w „Broniewskim”
Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy rywalizują ze sobą o tytuł „Młodego Innowatora” Organizowana jest rokrocznie już od 47 lat przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów (PZSWiR) pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w tym roku honorowy patronat nad tą imprezą objęła również Komisja Europejska poprzez swoje przedstawicielstwo w Polsce. Olimpiada skupia młodą inteligencję techniczną z całej Polski. Jej laureaci i finaliści otrzymują bez rekrutacji indeksy wszystkich uczelni technicznych w naszym kraju oraz niektórych uniwersytetów, np. UJ, a sama olimpiada jest wliczana na listę olimpiad przedmiotowych w ogólnopolskim rankingu szkół organizowanym corocznie przez Perspektywy, co sprawia, że jest to impreza medialna, i prestiżowa.
Liceum Ogólnokształcące nr III to szkoła, która od sześciu lat bierze udział w tej olimpiadzie
i rokrocznie jej uczniowie zdobywają tytuły finalistów lub laureatów. Od 2011 do 2016 r. szkoła miała
w obu blokach tej olimpiady 25 uczestników eliminacji centralnych, z czego 8 osób zostało laureatami, a 15 finalistami. Tradycją stało się, że takim właśnie placówkom PZSWiR powierza organizację eliminacji centralnych, które każdorazowo odbywają się w innej polskiej szkole, jako dowód uznania dla dokonań jej uczniów i ich nauczycieli. W tym roku ten honor spotkał również LO nr III w Ostrowcu, które zostało gospodarzem eliminacji centralnych olimpiady dla uczestników z całej Polski.
W tegorocznej edycji eliminacji centralnych wzięło udział 83 uczestników z całej Polski wraz
z opiekunami. Po pierwszej części zawodów - test pisemny w piątek 2.06.- odpadło około 30 osób, które zdobyły jedynie tytuł uczestników. W sobotę odbyła się II cześć zawodów pisemnych- 4 zadania praktyczne dotyczące działalności prawnych związanych z Ustawą o prawie własności przemysłowej. Jej zwycięzcy uzyskali tytuły finalistów, a 19 najlepszych tytuły laureatów olimpiady. W niedzielę odbyło się prawdziwe święto nauki- publiczne zmagania ustne dziesięciu najlepszych laureatów o 1,2 i 3 miejsce na podium.
W wyniku tych eliminacji wyłoniono najlepszych z najlepszych:
• I miejsce zajęła Wiktoria Walkowiak z Wielkopolski Północnej
• II miejsce- Dawid Goliszek z okręgu Lubelskiego
• III miejsce Adrian Matusiak z okręgu Lubuskiego Północnego
W zmaganiach drużynowych najlepsi okazali się reprezentanci Wielkopolski Północnej, wyprzedzając okręgi: Poznański i Lubelski. Reprezentanci naszego powiatu i województwa okazali się też nienajgorsi. Drużyna z Ostrowca, tzn. z LO nr III zajęła 13 miejsce, a cała grupa świętokrzyska -14 na 28 drużyn. Bardzo dobrze indywidualnie wypadli też uczniowie LO nr III. Wszyscy, biorący udział
w olimpiadzie wywalczyli tytuły laureatów i finalistów.
• tytuł laureatki zdobyła Sylwia Lefek z kl.3d,
• Wiktor Płeszka z kl. 2c oraz Agata Płatek, Dominika Dębicka i Maria Wieczorek z kl. 3c zdobyli tytuły finalistów tejże olimpiady
Ponadto Sylwia Lefek uzyskała specjalną nagrodę ufundowaną przez Starostę Ostrowieckiego-Pana Zbigniewa Dudę dla najlepszej reprezentantki Powiatu Ostrowieckiego.
Cała impreza była niezwykle udana i świetnie zorganizowana logistycznie, co podkreślali uczestnicy i członkowie jury. Trzy dni obfitowały w wiele atrakcji nie tylko o charakterze zmagań naukowych, ale też turystyczno- rekreacyjnym. Dyrektor Szkoły Robert Warda zapewnił uczestnikom gorące powitanie, świetne warunki do pracy intelektualnej, noclegi, wyżywienie, ale przede wszystkim wycieczki o charakterze naukowo-turystycznym związane z zagadnieniami technicznymi, aby wszystko pasowało do tematyki olimpiady. Młodzież zwiedziła zakłady Huta- Celsa Ostrowiec, Zakłady Porcelany w Ćmielowie i Żywe Muzeum Porcelany „AS”, podziemne trasy Krzemionek Opatowskich i Turystyczne szlaki Bałtowa, gdzie została podjęta obiadem.
Za perfekcyjną organizację olimpiady Liceum Ogólnokształcące nr III im. Wł. Broniewskiego otrzymało Złotą Odznakę Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów (PZSWiR) za innowacyjne wychowanie młodzieży, natomiast zarówno dyr. Robert Warda, który był opiekunem tegorocznych ostrowieckich laureatów i finalistów, jak kilku opiekunów z innych ośrodków z całej Polski, którzy rokrocznie przygotowują uczniów do uzyskiwania sukcesów w olimpiadach technicznych, otrzymali statuetki PZSWiR – „Przyjaciel Młodzieży -za szczególne osiągnięci i działania na rzecz młodzieży.
Te wszystkie działania i atrakcje nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc wielu życzliwych ludzi
i firm z terenu naszego powiatu. Oprócz już wspomnianych patronów i partnerów gorące podziękowania należą się: Stowarzyszeniu Delta, Firmie Cement Ożarów, Firmie Luxiona, Hucie Celsa Ostrowiec, Fabryce Porcelany w Ćmielowie, Firmie Drogowiec, Bankowi Spółdzielczemu, Firmie BCLDS, Firmie A.M. Paradowscy i wielu innym, a także licznej grupie nauczycieli LO nr III i uczniom z Samorządu Uczniowskiego, których pomoc okazała się nieoceniona.
Oprawę medialną imprezy zapewnili: TVP 3 Kielce, TV lokalna Ostrowiec, TV Krzemionki, Polskie Radio Kielce, Gazeta Ostrowiecka, Echo Dnia i Wiadomości Świętokrzyskie.