Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wizyta w PŚ

Politechnika Świętokrzyska objęła patronatem naukowym klasę o profilu politechnicznym, która rozpoczęła naukę w naszej szkole w roku szkolnym 2016/17. Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie zainteresowań i pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu matematyki, fizyki, chemii i informatyki, propagowanie wiedzy technicznej, zwiększenie zainteresowania uczniów podejmowaniem studiów politechnicznych oraz wymiana doświadczeń dydaktycznych pomiędzy nauczycielami Liceum i kadrą naukowo- dydaktyczną PŚ. Współpraca w ramach patronatu będzie polegała między innymi na merytorycznym wspomaganiu procesu dydaktycznego w celu przygotowania młodzieży do kontynuacji nauki na studiach wyższych, również na Politechnice Świętokrzyskiej. Młodzież będzie miała  możliwość udziału w zajęciach na Politechnice, co pozwoli nie tylko na pogłębienie wiedzy, ale również na przybliżenie przyszłym studentom charakteru i specyfiki zajęć na wyższej uczelni.  Atrakcyjną dla naszych uczniów formą współpracy będą także zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich w naszej szkole. Idea objęcia patronatem szkół ponadgimnazjalnych przez uczelnie wyższe to możliwość poznania przez młodzież środowiska akademickiego, jego życia kulturalnego i naukowego. Umowa o współpracy otworzyła nowe perspektywy, które pozwolą  młodzieży rozwijać swoje umiejętności i zdolności ale również położą solidny fundament pod kolejny etap edukacji. Współpraca nawiązana w ramach patronatu przyczyni się do rozwoju młodzieży i przełoży na  świadome podjęcie przez nich decyzji o wyborze swojej drogi edukacyjnej po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej.


A oto wrażenia uczniów po pierwszej wycieczce na uczelnię:
5 grudnia, z okazji zbliżających się Mikołajek, Politechnika Świętokrzyska  zorganizowała dla nas wycieczkę, byśmy mogli poznać bliżej patrona naszej klasy. Wraz z klasą 2c pojechaliśmy do Kielc, żeby wysłuchać profesorów opowiadających nam o kierunkach studiów realizowanych na uczelni oraz o jej zaletach. Zajrzeliśmy do różnych sal, by poczuć się jak studenci.  Na początku byliśmy w nowoczesnej Auli, gdzie profesor przedstawił nam na tablicy interaktywnej wszystko, co powinniśmy wiedzieć o uczelni. Podczas zwiedzania PŚ dowiedzieliśmy się także wielu rzeczy związanych z drukowaniem 3D, obejrzeliśmy trójwymiarowe przedmioty, ponadto dostaliśmy cenne wskazówki dotyczące programów komputerowych. Pokazano nam również słynnego łazika marsjańskiego, którego wykonali studenci z koła naukowego Impuls, zajął on bowiem 2 miejsce na zawodach ERC 2014 European Rover Challenge. Co ciekawe, mieliśmy również okazję sterować nim samodzielnie. Pod koniec wycieczki pojechaliśmy do laboratoriów kierunku mechaniki i budowy maszyn, widzieliśmy tam różne typy silników spalinowych  oraz doświadczenia przeprowadzane na samochodach. Jednak największą atrakcją był symulator samochodu, z którego korzystaliśmy z wielkim uśmiechem. Naszymi opiekunami podczas wycieczki byli: Małgorzata Mularska, Robert Warda, Jacek Jankowski.
                    Eliza Góra,  Natalia Ziółkowska, Mateusz Sas ( klasa 1c)