Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wymiana z Francją 2013

m wym"W dzisiejszych czasach młodzi ludzie otwarci są na poznawanie kultury innych krajów oraz pogłębianie swoich umiejętności językowych. Dlatego też uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim i Liceum Ogólnokształcącego Nr III im. Władysława Broniewskiego podjęli decyzję o wzięciu udziału w 22 wymianie z zaprzyjaźnionym Liceum St. Joseph w La Roche-sur-Yon w departamencie Wandei. 5-ego września 2013r., 29 uczniów wyruszyło w drogę

pod opieką Pań: Joanny Gibalskiej, Patrycji Kosmacińskiej i Moniki Majchrzyk. Bezpieczną podróż zapewniali nam kierowcy: Paweł Paradowski, Jacek Sobociński i Zygmunt Jurgas. Po długiej podróży dotarliśmy do stolicy Francji. Zmęczenie i niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziły nam jednak w pokonaniu ponad 700 schodków by dojść na szczyt Wieży Eiffla. Widoki, które ukazały się naszym oczom zachwyciły nas i zachęciły do dalszego zwiedzania. Następnie zobaczyliśmy Łuk Triumfalny, spod którego Polami Elizejskimi dotarliśmy do Mostu Miłość (le Pont des Arts). Kolejnymi miejscami, które zwiedziliśmy były: Muzeum Luwr, Katedra Notre Dame i Plac Vendome, gdzie znajduje się dom, w którym zmarł Fryderyk Chopin. Udało nam się również zobaczyć Plac Concorde i odpocząć w Ogrodzie Luksemburskim. Po dziewięciu godzinach spędzonych w Paryżu z niecierpliwością czekaliśmy na ponowne spotkanie z naszymi korespondentami. Słoneczny weekend umożliwił nam zapoznanie się z rodzinami i podziwianie uroków nadmorskich miejscowości. Kolejne dni mijały nam bardzo szybko na zwiedzaniu historycznego miasta La Roche-sur-Yon i położonego nad Oceanem Atlantyckim La Rochelle z imponującym oceanarium, a także Nantes i La Venise Verte, gdzie mieszczą się średniowieczne opactwa: Nieul i Maillezais. Spływ kajakami był atrakcją, która zakończyła czwartkową wycieczkę. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych z naszymi korespondentami, z których najciekawszą była lekcja geografii prowadzona przez Panią Sylviane. Szczególnym dniem dla nas wszystkich był piątek, ponieważ mieliśmy okazję pogłębić nasze relacje polsko-francuskie przez wspólną zabawę, poznając tradycyjne gry naszych przyjaciół. Po wyczerpujących ćwiczeniach przedstawiliśmy program artystyczny przygotowany pod kierunkiem naszych nauczycieli, w którym zaprezentowaliśmy swoje talenty wokalne i muzyczne, a także podziękowaliśmy Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom oraz Rodzicom za opiekę i gościnność. Ostatni weekend rozpoczęliśmy od wizyty w jednym z największych w Europie parków rozrywki "Puy du Fou", w którym byliśmy świadkami niezwykłych spektakli przedstawiających m.in. historię Gladiatorów, Wikingów i Muszkieterów.

   

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://broniewski.ostrowiec.pl/images/2013_14/j_fr/wymiana2013

Niedziela była dla nas wszystkich smutnym dniem, ponieważ musieliśmy przygotować się do powrotu. W poniedziałek po ciepłym pożegnaniu z naszymi francuskimi rodzinami wyruszyliśmy w drogę powrotną z nadzieją, że jeszcze kiedyś się spotkamy."