Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wymiana z Francją 2009

mRok szkolny 2008/2009 to kolejna wymiana o charakterze językowo-artystycznym, tym razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzyki i Teatru ACAMTARE w Albertville. Obie grupy, zarówno francuska jak i polska przygotowały i przedstawiły swoje spektakle teatralne. Młodzi Francuzi przebywali w Ostrowcu od 12 do 16 kwietnia 2009, a głównym punktem ich pobytu było wystawienie na scenie kina „Etiuda” ciekawego i niebanalnego spektaklu

„Vent debiut – 5 visages d`Antigone” („Pod prąd – 5 twarzy Antygony”). Pomimo, że przedstawienie odbyło się wieczorem w świąteczny poniedziałek, sala wypełniona była po brzegi. Spektakl przedstawiał losy pięciu niezwykłych kobiet, które miały istotny wpływ na swoją epokę: Françoise Giroud (dziennikarka, polityk, obrończyni praw kobiet), Simone de Beauvoir (pisarka), Lucie Aubrac (jedna z założycieli francuskiego ruchu oporu), Sonia Rykiel (kreatorka mody) i anonimowa bohaterka pierwszej wojny światowej. Pomimo, że spektakl zaprezentowany został po francusku, sugestywna gra młodych aktorów, muzyka i taniec sprawiły, że jego przesłanie było czytelne nawet dla osób nieznających tego języka.

W dniach 20 - 30. 04. 2009,  26-osobowa grupa młodzieży z LO nr III im. Wł. Broniewskiego wraz z opiekunkami - Alicją Samot, Grażyną Chudzińską oraz Barbarą Bednarską-Solnicą gościła w Albertville. Również i ten pobyt w regionie Rodan-Alpy dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Serdeczne przyjęcie przez rodziny francuskie, słoneczna pogoda, ośnieżone szczyty masywu Mont Blanc, piękne górskie pejzaże oraz malownicze miasta i miasteczka na długo pozostaną w pamięci uczestników wymiany.

   

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://broniewski.ostrowiec.pl/images/2012/wym_fr/wym_fr_09

 

Możliwość porozumiewania się w języku francuskim dała młodzieży szansę utrwalania podstawowych zwrotów, ocenę własnych umiejętności i wzbogacenie słownictwa.

   

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://broniewski.ostrowiec.pl/images/2012/wym_fr/wym_fr_09/01

 

Najwięcej jednak emocji dostarczyło licealistom z „Bronka” wystawienie przed francuską publicznością spektaklu pt. „Zrzućmy maski”, nad którym pracowali pod kierunkiem pani Grażyny Chudzińskiej. Możliwość udziału w profesjonalnych warsztatach aktorskich, artystyczne uzdolnienia grupy i ich własne pomysły, dały w efekcie widowisko zręcznie łączące formy pantomimy, tańca i teatru. Przedstawienie oczarowało Francuzów., „nowatorsko i brawurowo’, dało się słyszeć w Salle de Maistre. Występ został nagrodzony potężnymi brawami oraz pochlebnymi opiniami w prasie lokalnej. Dla licealistów z „Bronka” był to wspaniały sukces, ale też wielka przygoda, pasjonująca wędrówka w świat marzeń oraz sposób na przełamanie własnych słabości. Młodzi artyści udowodnili po raz kolejny, że język teatru nie zna granic, jest magicznym środkiem komunikacji, który łączy ludzi.

   

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://broniewski.ostrowiec.pl/images/2012/wym_fr/wym_fr_09/02


Pisali o nas…
„Le Dauphiné Libéré” 27 kwietnia 2009
….później młodzi licealiści z Ostrowca przedstawili sztukę teatralną „Zrzućmy maski. Manekiny XXI wieku”. Ten spektakl był przygotowywany przez cały rok szkolny i pomimo trudności organizacyjnych (uczniowie pochodzą z 10 różnych klas) podarowali publiczności wspaniałe widowisko, zaskakujące zarówno pod względem swojego nowatorstwa jak i sposobu wystawienia. Ci młodzi, utalentowani artyści włożyli w nie całe serce i zachwycili publiczność oryginalnością przekazu. Ich nauczyciele mogą być dumni ze swojej pracy, a 26 młodych Polaków udowodniło swoje liczne talenty sceniczne obejmujące zarówno grę teatralną, pantomimę, taniec i akrobacje.
Uczestnicy wymiany:
Patrycja Szałapska, Dagmara Kos, Monika Walasik, Maksymilian Nowak, Jakub Fronczek, Oliwia Fil, Adrian Dąbrowski, Bartłomiej Graczak, Małgorzata Majcher, Monika Bazyl, Magdalena Dzioba, Edyta Grześkiewicz, Karolina Pisarek, Sylwia Studniarz, Angelika Trela, Małgorzata Wiącek, Agnieszka Iwan, Katarzyna Jankowska, Jakub Kolasa, Karolina Stachurska, Magdalena Szczerba, Ada Prokop, Paulina Glanda, Agata Gaj, Karolina Michalska, Klaudia Reperowska