Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z wizytą w Moskwie - warsztaty językowe

moskwaDzięki projektowi  Centrum Kształcenia Międzynarodowego "Etnosfera" z siedzibą w Moskwie w dniach 12.11. – 17.11.2012 roku uczennica LO nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim Aleksandra Kiszka z klasy drugiej wzięła udział w warsztatach języka rosyjskiego, na których doskonaliła swoją znajomość języka i poszerzała wiedzę z zakresu kulturoznawstwa. Ola otrzymała certyfikat za aktywny udział w zajęciach przygotowanych przez organizatorów.

Opiekunem Aleksandry Kiszki jest p. Ewelina Gablewska. Oto wspomnienia Oli z wyjazdu:
Języka rosyjskiego uczę się od 6 lat i wyjazd do Rosji był dla mnie największym marzeniem. Na lotnisku poznałam sześć innych osób z całej Polski, z którymi kilka godzin później leciałam samolotem do Rosji. Pobyt w Moskwie wspominam z sentymentem. Wraz z młodzieżą z Niemiec oraz krajów byłego ZSSR takich jak Białoruś, Litwa, Łotwa, Kazachstan, czy Azerbejdżan mieszkaliśmy w Sanatorium Kardiologicznym 'Pieriedielkino' mieszczącym się w jednej z podmoskiewskich dzielnic. Integrowaliśmy się poprzez pracę w grupach. Warsztaty prowadzili studenci MGU, z którymi zajmowaliśmy się takimi dziedzinami jak dziennikarstwo, animacja, ekonomia oraz psychologia. Oczywiście wszystko odbywało się w języku rosyjskim.

   

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://broniewski.ostrowiec.pl/images/2012_13/moskwa_war

Rosjanie okazali się bardzo pomocni, uczynni i przyjaźnie nastawieni. Pomagali nam, obcokrajowcom, zrozumieć ich język ojczysty, uczyli nas nowych wyrażeń i piosenek, tłumaczyli to, co dla nich jest codziennością, a dla nas mogło być niezrozumiałe. Młodzież z Niemiec także bardzo chętnie integrowała się z nami. Jestem pod wrażeniem tego, że wśród młodych ludzi nie ma podziałów, bariery językowej, niezrozumienia. Jest za to przyjaźń, wysoka kultura i chęć niesienia pomocy. Jest to ważne, gdyż często Polacy mają fałszywe wyobrażenie na temat Rosjan i ich kraju.  
Ostatni dzień pobytu spędziliśmy na zwiedzaniu Moskwy. Obejrzeliśmy niesamowite stacje metra moskiewskiego, odwiedziliśmy Plac Czerwony, gdzie ogromne wrażenie wywarł na mnie widok z bliska takich zabytków jak Chram Wasyla Błogosławionego czy Kreml. Spacerowaliśmy po zabytkowym Starym Arbacie. Potem nasza przygoda zakończyła się. Każdy z nas ruszył we własną stronę. Mimo wszystko, utrzymuję kontakt z innymi uczestnikami . Bardzo chciałabym wrócić do Rosji, jeszcze raz przeżyć te wspaniałe chwile.  Takie warsztaty językowe to duża szansa na doskonalenie języka obcego – w tym przypadku rosyjskiego, z którym wiążę swoją przyszłość.