Tel. 41 262 17 68, , fax: 41 266 44 48

email: lo3sekretariat@broniewski.ostrowiec.pl

Dlaczego warto uczyć się matematyki?

Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata”
                                Roger Bacan

Dlaczego warto uczyć się matematyki?


Profil absolwenta studiów matematycznych coraz bardziej odpowiada potrzebom rynku pracy. Pracodawcy poszukują bowiem osób mających wiedzę i kompetencje matematyczne. Mimo to polskie uczelnie borykają się z problemem małego zainteresowania studiowaniem matematyki. W 2015 roku jedynie 1 proc. wszystkich studentów w Polsce stanowili studenci kierunków matematyczno- statystycznych. Również studia fizyczne nie cieszyły się popularnością - tylko 1,5 proc. studentów wybrało ten kierunek. Dodatkowo liczba chętnych na kierunki inżynieryjno-techniczne, na których umiejętności matematyczne również są niezbędne, jest znacznie niższa niż zapotrzebowanie na ich absolwentów.
Problem ten miało rozwiązać zakwalifikowanie przedmiotu jako obowiązkowego na egzaminie dojrzałości. Decyzja o ponownym wprowadzeniu jej do puli egzaminów obligatoryjnych była m.in. podyktowana analizą potrzeb rynku pracy. Okazało się bowiem, iż absolwenci kierunków ścisłych, takich jak matematyka czy informatyka, są poszukiwani przez pracodawców.
Jednak matematyka wciąż jest dla wielu maturzystów trudnym wyzwaniem. Mimo tego, studia związane z "królową nauk" mogą kusić ze względu na atrakcyjne perspektywy pracy po nich. Matematyk może uczyć w szkole, może także wybrać karierę w biznesie. Absolwenci matematyki są zatrudniani w branży finansowej, ubezpieczeniowej, informatycznej, edukacyjnej. Podejmują również pracę w firmach doradczych oraz w przemyśle. Osoby zawodowo związane z naukami ścisłymi mogą liczyć na przyzwoite zarobki.
Polsce brakuje humanistów, bo kuleje znajomość matematyki Steve Jobs (współzałożyciel, prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc.) osiągnął swój sukces, bo był humanistą. Nie był on tak "technologiczny" jak Bill Gates czy wielu twórców dzisiejszych startupów, ale potrafił lepiej zrozumieć, jak działa umysł ludzki i czego oczekuje on od technologii. Sukces Apple to sukces podejścia humanistycznego. W Polsce mamy niedobór takich humanistów, co wynika z faktu, że tolerujemy niski poziom nauczania przedmiotów ścisłych. Te słowa nie powinny was dziwić. Humanistyka wymaga matematyki.
Tak naprawdę niejeden inżynier miałby problem z matematyką, jakiej powinni używać humaniści i jakiej używa się w poważnych badaniach humanistycznych. Statystyka to nie jest tylko średnia arytmetyczna, a dzisiaj trudno rozwijać humanistykę bez statystyki. Humanista powinien też świetnie rozumieć logikę, bo bez niej łatwo wyciągnąć złe wnioski tam, gdzie nie wszystko da się zmierzyć i zważyć. Humanista musi znać nowe technologie i musi rozumieć, jak działa matka natura.