Tel. 41 262 17 68, , fax: 41 266 44 48

email: lo3sekretariat@broniewski.ostrowiec.pl

LI/III Olimpiada Wiedzy o Wynalazczości – 28-29.03.2025. Relacja z wydarzenia

„Wynalazek to kres poszukiwań”

~J.W. Goethe

             W dniach 28-29.03.2025 r. (piątek-sobota) Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Władysława

Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim było gospodarzem Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Olimpiada ma charakter naukowo-techniczny a jej celem jest zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności. Służy nabyciu praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacji twórczego myślenia, podejmowaniu samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym. To także szansa na poszerzenie wiedzy uczestników, gdyż olimpiada ma charakter interdyscyplinarny. Wymaga znajomości zagadnień z przedmiotów i dziedzin nauki takich jak: fizyka, chemia, biologia, prawo, historia, informatyka, elektronika, budownictwo, mechanika, automatyka, medycyna, ekonomia, geodezja czy ochrona środowiska. 

Olimpiada Wiedzy o Wynalazczości organizowana jest przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Patronatem honorowym przedsięwzięcie objęli Minister Edukacji Narodowej – Barbara Nowacka, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Wojewoda Świętokrzyski – Józef Bryk, Świętokrzyski Kurator Oświaty – Piotr Łojek, przedstawiciele Zarządu Powiatu Ostrowieckiego - Starosta Ostrowiecki Agnieszka Rogalińska  oraz Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego - Artur Łakomiec. Olimpiada została objęta również patronatem naukowym uczelni wyższych: Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołubińskiego w Ostrowcu Św., Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, UMCS w Lublinie a także patronatem finansowym firm i przedsiębiorstw z województwa świętokrzyskiego: PerfectDoor, DLF Invest, JuraPark, Stowarzyszenie Delta, Luxiona Poland, Cement Ożarów, Signal Meble i Hotel RED, Polska Fabryka Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., Przedsiębiorstwo Budowlane Drogbud, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych – Drogowiec, Ostrowiecki Kombinat Budowlany, MESKO S.A. z siedzibą w Skarżysku Kamiennej, Remondis w Ostrowcu Św., Restauracja Szafran, MZK w Ostrowcu Św.

             Wydarzenie objęte zostało szerokim patronatem medialnym. Relacje pojawiły się w mediach takich jak: „Gazeta Ostrowiecka”, „Echo Dnia”, Radio Rekord, Radio Ostrowiec, Lokalna TV, TVP 3.

             Pierwszy dzień rozpoczął się od rejestracji uczestników w budynku LO Nr III w Ostrowcu Św. Uczestnicy wzięli udział w drugim etapie olimpiady, był to etap pisemny a rozgrywki miały miejsce w Hali Sportowej liceum. Dla uczniów biorących udział w zmaganiach oraz ich opiekunów przewidziano liczne atrakcje, w tym wycieczki do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz kompleksu turystycznego JuraPark w Bałtowie.

Natomiast 29.03.2025 r. w ostrowieckim Browarze Kultury odbyły się uroczystości finałowe III/LI Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości.

Galę swoją obecnością zaszczyciła i głos, w imieniu Minister Edukacji Narodowej  - Barbary Nowackiej, zabrała Agnieszka Mokrogulska, Naczelnik Wydziału Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji Narodowej.  Do zebranych, ze słowami podziękowania za organizację olimpiady, zwróciła się także Agnieszka Rogalińska - Starosta Ostrowiecki.

W obchodach udział wzięli mi.in.: Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego  –Katarzyna Piętos, starszy wizytator oddziału Kuratorium Oświaty w Kielcach – Krystyna Krzemińska, Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury w Starostwie Powiatowym Ostrowca Świętokrzyskiego – Magdalena Leśniak, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Mariusz Łata. Gośćmi wydarzenia byli także: generał broni w stanie spoczynku, kierownik katedry Bezpieczeństwa Narodowego, prof. dr inż. Anatol Wojtan, reprezentujący Akademię Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego, dr Daria Moskwa-Bęczkowska, reprezentująca Politechnikę Świętokrzyską, mgr inż. Katarzyna Kołbut-Niećko, reprezentująca Politechnikę Lubelską, Matylda Niewójt – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Współorganizatorami wydarzenia był Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie.

Gospodarzy spotkania, LO nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Św., reprezentował dyrektor szkoły – Robert Warda wraz z gronem pedagogicznym i przedstawicielami samorządu uczniowskiego.

Podczas gali finałowej publiczność mogła podziwiać wiedzę uczestników olimpiady  – dziesięciorga najlepszych uczniów, podczas zmagań w III etapie. Finaliści odpowiadali na pytania z czterech kategorii: wynalazczość, znaki towarowe, historia wynalazków oraz tzw. pytań różnych. Rozgrywki wyłoniły zwycięzców olimpiady. I miejsce zdobyła Pola Ostapko z okręgu lubuskiego, II miejsce – Szymon Brzyski z okręgu kujawsko-pomorskiego, a miejsce III – Bartosz Wawrzyński z okręgu zachodniopomorskiego. Do finału zakwalifikowały się także uczennice LO nr III im. Władysława Broniewskiego: Lena Rzeźnik, Laura Wrona i Joanna Szewczyk, która została laureatką olimpiady. Łącznie tytuł laureata otrzymało piętnaścioro uczestników olimpijskich zmagań.

Podczas gali przekazano także informację o zwycięzcach rozgrywek drużynowych. I miejsce zdobyła drużyna z okręgu lubuskiego, II – chełmskiego a III – zachodniopomorskiego. Zwycięzcy zostali nagrodzeni licznymi pucharami i nagrodami, ufundowanymi przez organizatorów i sponsorów wydarzenia, w tym: Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, rektorów uczelni wyższych: Politechniki Świętokrzyskiej, UMCS, Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego, przedstawicieli władz województwa, powiatu i miasta oraz firm z regionu ostrowieckiego.

Dyrektor LO Nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Św. – Robert Warda otrzymał liczne podziękowania za przeprowadzenie finału olimpiady. Został uhonorowany przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów statuetką za profesjonalną organizację olimpiad a szkoła otrzymała brązową tarczę. Agnieszka Mokrogulska, Naczelnik Wydziału Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji Narodowej przekazała w imieniu Barbary Nowak - Minister Edukacji Narodowej, wyrazy podziękowania za organizację wydarzenia. Słowa uznania dla uczestników i organizatorów olimpiady przekazał także Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych – Mariusz Łata.

Przedstawiciele władz a także nauczyciele LO Nr III, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w przygotowanie olimpiady, zostali wyróżnieni tytułami „Przyjaciel młodzieży”. Wyróżnienia otrzymali: Starosta Ostrowiecki – Agnieszka Rogalińska, Prezydent Miasta Ostrowca Św. - Artur Łakomiec oraz nauczyciele LO Nr III: Barbara Cecot, Ewelina Gablewska, Dorota Kamińska, Dariusz Kapsiak, Katarzyna Korulczuk, Anna Nowak-Musiał, Magdalena Trzcina-Domaradzka.

Gala wręczenia nagród była okazją również do wyróżnienia zasłużonych nauczycielek LO nr III. Srebrne Odznaki otrzymały: Barbara Cecot i Dorota Kamińska.

Wydarzenie uświetnił koncert członków Studio Wokalnego Pandora, pod batutą Ewy Goworowskiej – dyrygent i trener wokalnej Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Młodzież zaprezentowała, zarówno w wykonaniach solo, jak i duetach, utwory z repertuaru: Hanny Banaszak, Anny Dąbrowskiej, Alicji Majewskiej, Agnieszki Osieckiej, zespołu Pectus. Publiczność wysłuchała utworów: „Tak bym chciała kochać już”, „Samba na jedną nutę”, „Jaki piękny świat”, „Charlie, Charlie”, „Miasteczko cud”, „Barcelona” a także utworów anglojęzycznych: „Someone like you”, „I’ll find you”, „Fly me to the moon”.

Spotkanie zakończono słowami Konfucjusza, będącymi mottem olimpiady, wygłoszonymi przez Prezesa PZSWiR:

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi a zapamiętam. Pozwól mi zrobić a zrozumiem.”

Na zgromadzonych gości czekał poczęstunek, który zapewniła restauracja „Szafran”.

Pragniemy raz jeszcze gorąco podziękować za udział w finale III/LI Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości: laureatom, finalistom i uczestnikom – przyszłej elicie naukowej naszego kraju. Gratulujemy wspaniałych wyników. Bardzo dziękujemy Waszym opiekunom, którzy przygotowali Was do tych sukcesów. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami lub Waszymi Kolegami i Koleżankami w przyszłym roku!

Do zobaczenia!

Gospodarz spotkania – LO Nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Św.