Tel. 41 262 17 68, , fax: 41 266 44 48

email: lo3sekretariat@broniewski.ostrowiec.pl

Anna Mich, Karolina Tomczyk i Karolina Żaczkiewicz zakwalifikowały się do eliminacji centralnych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Jest to olimpiada składająca się z dwóch bloków tematycznych: blok A- innowacyjność ( w którym właśnie sukcesy osiągnęły nasze uczennice) i blok B- wynalazczość ( w którym również w ubiegłym miesiącu uczennica naszej szkoły zakwalifikowała się do eliminacji centralnych). Uczennice przygotowały prace o charakterze innowacji technicznych, które były oceniane w eliminacjach szkolnych, a następnie przez komisję wojewódzką w Kielcach w wyniku czego:
•    I miejsce w województwie w kategorii - ekologia zajęła Anna Mich,
•    II miejsce w województwie  w kategorii- pomoc dydaktyczna zajęły Karolina Tomczyk i Karolina Żaczkiewicz
Anna Mich z klasy 3d ( biologiczno-chemicznej) przygotowała pod kierunkiem dyr. Szkoły Roberta Wardy i nauczycielki biologii Jolanty Sienniak-Romańskiej pracę pt. „Tchnij życie w granitową pustynię”- projekt i graficzna wizualizacja nowoczesnego „uzdrowiska” na kamiennym rynku Ostrowca Świętokrzyskiego.

Uczennica wyszła z założenia, że w naszym mieście zdecydowanie brakuje miejsc,
w których mieszkańcy mogliby zregenerować organizmy,nabrać sił i witalności. Oprócz ludzi w wieku produkcyjnym, którzy są narażeni na choroby cywilizacyjne, w Ostrowcu mieszka duży odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, które zakończyły swoją pracę
i wymagają regeneracji i odpoczynku. Duża część z nich odczuwa negatywne skutki zdrowotne, związane z wykonywanym kiedyś zawodem. Ania postanowiła więc przedstawić projekt, zwiększający atrakcyjność Ostrowca Świętokrzyskiego, zmieniający charakter miasta kojarzonego dotychczas jedynie z monokulturą przemysłu hutniczego.
Reprezentacyjnym miejscem każdego, a w szczególności mniejszego, miasta jest znajdujący się w jego centrum Rynek. Niestety ten w Ostrowcu już dawno przestał pełnić taką funkcję. Głównym skojarzeniem z nim związanym jest obecnie chłód, monumentalizm  
i zupełnie źle wpisująca się w charakter miasta i otaczającej go zabudowy nowoczesność. Niegdyś tętniący życiem, będący miejscem spotkań, wypoczynku i relaksu, stał się rzadko przez kogokolwiek odwiedzaną „granitową pustynią”.
Uczennica przeprowadziła wywiady z mieszkańcami i oceniła ich potrzeby względem rynku, a następnie opracowała projekt jego rewitalizacji składający się ze szklanej kopuły znajdującej się w centralnej części placu za fontanną oraz dwóch ścieżek roślinnych biegnących wzdłuż dłuższych ścian Rynku.  Kopula wypełniona  roślinami pozytywnie wpływającymi na zdrowie człowieka poprzez wydzielane przez nie związki, zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń, nawilżania powietrza, ujemnej jonizacji i aromaterapii spełnia rolę „nowoczesnego uzdrowiska”, a całości dopełniają rośliny ozdobne posadzone
w ścieżkach roślinnych.
Uczennica zaprojektowała techniczne parametry kopuły, zrobiła projekty nawadniania
i uprawy roślin leczniczych. Opracowała zastawy tych roślin i omówiła ich potrzeby
i korzyści z nich płynące. Projekt ten spełnia bardzo wiele funkcji:
•    Zdrowotną- wykorzystanie roślin, które mają pozytywne, lecznicze znaczenie dla zdrowia człowieka i stworzenie mikroklimatu w„rajskim ogrodzie” pozwalającego na odpoczynek i regenerację zdrowia;
•     reprezentacyjną - atrakcyjna forma realizacji projektu sprawiłaby, że Ostrowiecki Rynek zyskałby ponownie charakter wizytówki miasta i zacząłby tętnić życiem;
•     rekreacyjną- ludzie odwiedzaliby rynek, aby móc zrelaksować się pośród pozytywnie wpływającej na nich roślinności ;
•    edukacyjną- poznanie zalet fitoterapii i ekologicznymi i ich oddziaływania na ludzki organizm;
•    ekonomiczną- możliwość zakupienia ekologicznych substancji i roślin, które można wykorzystać w domu do wspierania swojego zdrowia.
Praca została uzupełniona o graficzne wizualizacje pomysłu i liczne zdjęcia, projekty aparatury nawadniającej, schematy, wykresy… i zajęła I miejsce w województwie
w kategorii- ekologia kwalifikując się do eliminacji centralnych.

Czytaj więcej...

Katarzyna Jamróz – uczennica klasy IIId ( biologiczno-chemicznej) Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Św., została laureatką eliminacji okręgowych Olimpiady Biologicznej, które odbywały się  w Kielcach i tym samym została zakwalifikowana do etapu centralnego tej olimpiady. Uczennica jest przygotowywana  do zawodów przez p. Jolantę Sienniak-Romańską.  W etapie szkolnym olimpiady Kasia przeprowadzała obserwacje i badania naukowe, a na ich podstawie napisała pracę pt „Obserwacja ekspansji chronionych gatunków roślin w przyrodniczej części rezerwatu „Krzemionki Opatowskie”. Wysoka ocena zarówno pracy, jak i testu pisemnego w etapie okręgowym pozwoliły na dopuszczenie uczennicy do zawodów centralnych, które odbędą się w kwietniu 2016r w Warszawie.To nie jedyny sukces Kasi Jamróz, która zakwalifikowała się też do eliminacji okręgowych Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i mamy nadzieję, że i tu uda jej się wywalczyć kwalifikacje do eliminacji centralnych.

Jest to wszechstronnie uzdolniona i bardzo pracowita osoba, o czym świadczy fakt, że już w klasie pierwszej udało jej się dotrzeć do etapu II- ustnego eliminacji okręgowych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a ponadto brała udział z sukcesami w wielu konkursach matematycznych i z języka angielskiego. Ponieważ finaliści i laureaci Olimpiady Biologicznej są zwolnieni z egzaminu maturalnego z biologii, co jest równoznaczne z otrzymaniem wyniku 100% z tego przedmiotu, a tym samym bez trudu otrzymują indeksy wyższych uczelni medycznych i biologicznych, trzymamy kciuki za Kasię.

Miło nam poinformować, że siedmioro francuskojęzycznych uczniów naszej szkoły zostało laureatami Międzynarodowego Konkursu „Naucz nas praw człowieka , by lepiej razem żyć”. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Regards d`Enfants” – organizację działającą na rzecz propagowania praw człowieka i mającą swoją siedzibę w Strasburgu.Temat konkursu został przez uczniów ujęty na trzy różne sposoby: Ola Wojtan z klasy IIIC napisała opowiadanie w języku francuskim, Klaudia Kłonica, Karolina Kwiecień i Weronika Mazurek z klasy IIA przeprowadziły i przetłumaczyły na francuski wywiad z p. Agatą Chudzicką, a Agata Płatek (IIC), Ksenia Szczygieł (IIA) i Daniel Gołyski (IA) wykonali prace plastyczne. Opiekunami młodzieży byli p. Alicja Samot i p. Szymon Pająk. Uczniowie wraz z opiekunami są zaproszeni na uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie dyplomów Ambasadorów Praw Człowieka, które odbędzie się w elitarnej Krajowej Szkole Administracji w Strasburgu dnia 24 maja 2016.Serdecznie dziękujemy Pani Agacie Chudzickiej za życzliwość i okazaną pomoc.

Czytaj więcej...

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim po sukcesach humanistycznych ( I i II miejsce Debatach Oksfordzkich), biologicznych (laureatka eliminacji okręgowych zakwalifikowana do eliminacji centralnych Olimpiady Biologicznej) i technicznych (laureatka eliminacji wojewódzkich zakwalifikowana do eliminacji centralnych Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości) sięgnęli po laury z matematyki.

Czytaj więcej...

W dniach 27 - 29.05.2015 r. w Świdnicy w woj. dolnośląskim odbyły się eliminacje centralne Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, w której udział wzięło dwoje uczniów z naszego liceum - Paweł Kowalski  i Klaudia Wiśniewska - z klasy 1c (matematycznej) pod opieką dyr. szkoły Roberta Wardy.

Organizatorami olimpiady, jak co roku był  Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, a patronat honorowy objęli m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomieć trzeba, że uczniowie „Bronka” zajęli wcześniej w eliminacjach wojewódzkich I miejsce grupowo oraz 1  i 3 indywidualnie, zostawiając w tyle szkoły techniczne z Ożarowa ( II miejsce), Starachowic ( III miejsce) i ostrowiecki ZS nr 3 (IV miejsce). Ta lokata umożliwiła im reprezentowanie szkoły i całego województwa w eliminacjach centralnych. Napawa nas dumą fakt, że dwoje naszych reprezentantów uzyskało tytuły  finalistów, zapewniając sobie indeksy na wszystkie uczelnie techniczne w kraju, mimo że są dopiero uczniami klasy pierwszej.

Czytaj więcej...