Tel. 41 262 17 68, , fax: 41 266 44 48

email: lo3sekretariat@broniewski.ostrowiec.pl

„… by być człowiekiem”

Władysław Broniewski

  • Program artystyczny

„Homo sum…”

Terencjusz

Uroczyste obchody Jubileuszu rozpoczęło wystąpienie poświęcone Patronowi szkoły, pt. „Homo sum… Władysław Broniewski – człowiek, któremu nic, co ludzkie nie było obce”. Uczniowie szkoły  zaprezentowali program artystyczny będący przypomnieniem złożonych losów żołnierza-poety odzwierciedlonych w Jego twórczości, wierszach takich jak: „Poezja”, „I zamyślić się nad Szopenem”, „A kiedy będę umierać…”, „Bagnet na broń”, „Żona”, „Anka”, „Druga w nocy”, „Bar <<Pod Zdechłym Psem>>”, „[Biały papier jest lepszy…]”. Dzięki nim zarysowana została sylwetka Patrona szkoły, człowieka, uwikłanego w historię, którego wiersze są emanacją nie tylko osobistych losów Poety, ale także zapisem doświadczeń Polaków, z ich trudną, nierzadko gorzką historią, w której wybrzmiewa tak wiele heroicznych nut. Historią ludzi, którym „nic, co ludzkie, nie jest obce”. Występ uświetniły muzyczne aranżacje wybranych liryków w wykonaniu uczennic szkoły: Liliany Czarneckiej (klasa 2ab) i Małgorzaty Kosiarz (klasa 3c). Program w opracowaniu: Ewy Wyjadłowskiej, Lucyny Książek, Mai Bińczak przygotowała młodzież klasy 3a. Dekoracje i pomoc w próbach – Edyta Kaptur.

Czytaj więcej...

 

Największym tegorocznym sukcesem w rankingu Perspektyw 2026 r. Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Św. jest pozycja w Rankingu Szkół Olimpijskich, gdzie podobnie, jak w roku ubiegłym jesteśmy jedyną szkołą z Ostrowca, która znalazła się na tej liście i jednocześnie zanotowaliśmy wzrost pozycji o 35 punktów- na miejsce 111. Było to możliwe dzięki sukcesom 4 laureatów i 6 finalistów olimpiad centralnych.

W rankingu  Liceów Ogólnokształcących wciąż możemy się poszczycić brązową tarczą, jednak z pozycją wyższą o 24 punkty- zajmujemy pozycję 598 na 1000 sklasyfikowanych szkół.

W rankingu wojewódzkim zajmujemy pozycję 17.

Wzrost pozycji w tegorocznej klasyfikacji przyjmujemy z dużą satysfakcją.

W roku 2025 szkoła nasza obchodzi 75 lecie istnienia oraz  57 lecie nadania imienia, z tej okazji, chcąc uczcić wiele lat tradycji placówki oraz wielki wkład pracy wielu pokoleń nauczycieli i dyrektorów,
a także osiągnięcia ogromnej liczby absolwentów rozsianych po całym świecie, postanowiliśmy w dniach 12-16.12.2025r. zorganizować święto szkoły- Jubileusz 75-lecia.

Chcielibyśmy, by był to czas zabawy i radości, ale też wspomnień, spotkań po latach, zadumy nad historią szkoły i ludzi z nią związanych oraz rozmów o dniu dzisiejszym i jego sukcesach, czas planów
i marzeń o przyszłości. „Jestem księga otwarta w przyszłość” pisał nasz patron- Władysław Broniewski. To hasło widnieje na naszym sztandarze i ono zawsze przyświecało naszym nauczycielom i dyrektorom, dlatego chcielibyśmy, by te dni stały się okazją do ponownego odczytania tej już częściowo zapisanej księgi i spojrzenia w przyszłość naszej szkoły. Uroczystość planujemy jako czterodniowe święto:

12.12.2025r. (piątek) )- uroczystości przeznaczone dla zaproszonych Gości, absolwentów, byłych i obecnie pracujących  nauczycieli oraz pracowników szkoły

14.12.2025r. (niedziela)- dla wszystkich chętnych- Msza Święta w intencji szkoły- kościół NMP na Piaskach w Ostrowcu Św. o godzinie 13.00

15- 16.12.2025r. (poniedziałek i wtorek) przeznaczone dla obecnych  uczniów – spektakl z okazji 75-lecia szkoły, zwiedzanie okolicznościowych wystaw i muralu, konkursy dotyczące historii szkoły oraz  życia i twórczości jej patrona

Serdecznie zapraszamy 12.12.2025r. wszystkich nauczycieli pracujących kiedykolwiek w naszej szkole, absolwentów wszystkich roczników  oraz przyjaciół szkoły, chcących razem z nami świętować.

Czytaj więcej...