Tel. 41 262 17 68, , fax: 41 266 44 48

email: lo3sekretariat@broniewski.ostrowiec.pl

Z okazji obchodzonych w marcu Dni Frankofonii i Międzynarodowego Dnia Języka Francuskiego w dniu 4.03.2025 w naszej szkole odbył się konkurs dla klas pierwszych i drugich „Zapożyczenia z języka francuskiego w życiu codziennym” Laureatami konkursu, w którym trzeba było wykazać się znajomością takich wyrażeń jak m.in. ”chapeau bas”, déjà vu” czy „faux pas” zostali:

Czytaj więcej...

13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, szkolny poczet sztandarowy w składzie: Nadia Wikiera, Amelia Fudalewska, Filip Rachwał, uczestniczył w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ofiar i bohaterów tamtego czasu. Następnie odbył się marsz pamięci ulicami miasta, w którym w ciszy i zadumie mieszkańcy składali hołd ofiarom stanu wojennego. Udział szkolnego pocztu sztandarowego był wyrazem patriotyzmu, a także przypomnieniem młodemu pokoleniu o znaczeniu tych wydarzeń dla historii Polski i naszej wolności.

Czytaj więcej...
20 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Humanisty. Dokonania wybitnych postaci z tej dziedziny nauk przypomniała specjalna akademia, którą wspólnie wystawili uczniowie klasy 2a. Sztuka kostiumowa w nieco humorystycznej formie przybliżyła sylwetki najważniejszych nazwisk literatury polskiej jak A. Mickiewicz, J. Słowacki, C.K. Norwid, E. Orzeszkowa, M. Konopnicka czy S. Żeromski. Znalazły się więc w trzech aktach, symbolizujących najbarwniejsze epoki kulturowe, liczne nawiązania do ciekawych faktów, anegdotek, a nawet skandali zaczerpniętych z biografii oraz dzieł najsłynniejszych (ale i niekiedy osobliwych) twórców polskiego dorobku artystycznego. 
Reżyseria i scenariusz były pomysłem Julii Kucharskiej. Tekst obejmował zarówno elementy prozatorskie, jak i poetyckie w tym wiersz pt. "Odczyt z Żeromskiego" jej autorstwa, a także sceniczne przełożenie fragmentu powieści pt. "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.
W role mistrzowsko wcielili się uczniowie kl. 2a, zaś oprawa muzyczna to zasługa Adriana Zwolińskiego (także 2a) oraz Zuzanny Jop (2b). Sama akademia odbyła się pod opieką pani profesor E. Wyjadłowskiej, pani profesor L. Książek, pani profesor A. Budzeń oraz pani profesor M. Kusal.

W dniu 11 grudnia 2024 roku w naszym liceum odbyła się akademia z okazji Dnia Patrona, którą przygotowała klasa 3b pod opieką pani Lucyny Książek. Patronem naszej szkoły jest oczywiście Władysław Broniewski, z którego wyglądem wszyscy jesteśmy zaznajomieni, ponieważ czuwa on nad nami w postaci podobizn. Uczniowie od zawsze byli zżyci z poetą, a jego popiersie będące na parterze cieszyło się popularnością, ponieważ potarcie nosa Broniewskiego miało przynosić szczęście i powodzenie w nauce. Choć nasza szkoła istnieje od 1950 roku, to dopiero w 1968r. formalnie otrzymała ona imię wybitnego poety Władysława Broniewskiego oraz w rezultacie nazwę III Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Akademia pozwoliła nam przypomnieć sobie życiorys naszego patrona oraz przeniosła nas w świat jego poezji. Klasa 3b przedstawiła historię człowieka - poety, żołnierza, patrioty, który całe życie walczył - piórem, sercem oraz duszą.

Czytaj więcej...